(Sak 2006/928)
A klaget til ombudsmannen over et sykehus og Helsetilsynet i fylkets behandling av hans krav om sletting av opplysninger i hans pasientjournal.
Ombudsmannen kritiserte flere sider både ved sykehusets og Helsetilsynets behandling av kravet om sletting. Sykehusets beslutning om å nekte sletting ga ikke inntrykk av at kravet var vurdert opp mot helsepersonellovens vilkår for sletting av journalopplysninger. Videre skulle kravet ha vært vurdert av den journalansvarlige ved sykehuset. Ombudsmannen uttalte også at Helsetilsynet med fordel kunne ha gitt en nærmere begrunnelse for sitt vedtak, og at det hadde vært en fordel om både sykehuset og Helsetilsynet hadde undersøkt om pasienten ønsket retting av journalopplysningene, dersom sletting ikke var aktuelt. Helsetilsynet ble bedt om å behandle saken på nytt.
(Sakene 2006/1640 og 2007/393)
A klaget til ombudsmannen over flere avslag fra Helsetilsynet i fylket på krav om retting og sletting av opplysninger i hennes pasientjournal. Hun klaget også på Helsetilsynets vurdering av hennes klage på helsepersonell. Det ble herfra funnet grunn til å undersøke tilsynets behandling av to av vedtakene om endring av journal og klagen på helsepersonell.
Ombudsmannen kom blant annet til at Helsetilsynets begrunnelse knyttet til klagen på helsepersonell var mangelfull. Også begrunnelsene for avslagene på rettings- og slettingskravene var mangelfulle. Ombudsmannen presiserte på generelt grunnlag at Helsetilsynet også i møte med aktive klagere har plikt til å utføre sine oppgaver i tråd med gjeldende regelverk og utvise den hensynsfullhet og respekt som ligger i kravet til «god forvaltningsskikk».
Årsmelding 2010
(pdf, 2.1 MB)
Buot almmustuhttimat
|
Siviilaáittardeaddji Postboks 3 Sentrum 0101 Oslo |
Neahttavástideaddji Liv Jakobsen Føyn |
|